
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 500 kHz |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Output Current | 550 mA |
| Output Voltage | 60 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Current | 550 mA |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Output Current per Channel | 550 mA |
| Efficiency | 97 % |
| Min Output Voltage | -300 mV |
| Max Output Voltage | 60 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
Stock: 3658
Distributors
pcbx
Unit Price$1.25904
Ext.Price$1.25904
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.25904 | $1.25904 |
| 10 | $1.03133 | $10.31330 |
| 25 | $0.93721 | $23.43025 |
| 50 | $0.85168 | $42.58400 |
| 100 | $0.77396 | $77.39600 |
| 300 | $0.74126 | $222.37800 |
| 500 | $0.70994 | $354.97000 |
| 1000 | $0.68259 | $682.59000 |
